Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŽRALOCI

14. 6. 2007

Žralok bílý je žralok čeledi Lamdiade. V součastnosti je považován za nejnebezpečnějšího žraloka, který je schopen sežrat člověka, že po něm nezůstane ani stopa. Proto ho námořnící dlouhou dobou loví a lov zesílil po odvysílání úspěšného filmu ČELISTI, který z bílého žraloka udělal lidožrouta a stvůru, která útočí na lidi klidně i bezdůvodně, ale tak to není!! Ve skutečnosti tito žraloci člověka systematicky neloví. Podle výzkumu bylo vybráno 105 útoků žraloka a z toho pouze 58 útoků bylo nevyprovokovaných, což znamená, že žralok byl ve svém prostředí a nebyl obětí provokován. Do této statistiky nejsou počítány útoky z veřejných akváriích nebo ve výzkumných stanicích. Tam totiž ve většině případů žralok pohltil, již mrtvé tělo ( např. utonulého člověka)Z těch zbylích 47 útoků  bylo 13 vyprovokovaných, 7 útokú nebylo uznáno vůbec za útok, 15 případů nebylo uznáno pro nedostatek důkazů, z da-li se jednalo opravdu o útok a  1 případ se týkal utonulého člověka.

Potrava: K jeho nejoblíbenějším jídlúm patří mečouni, marlíny a tučňáci. Z krátka se řídí heslem: čím větší, tím lepší. Dále tento ohromný tvor neodolá hravým lactanům, tuleňům. Množství potravy, které žralok sní závisí na teplotě vody a množství potravy, kterou má žralok kolem sebe.

Nejdůležitějším orgánem žraloků je jemný čich. Pomocí čichu dokážou rozeznat a vystopovat potravu v dálce několika km. Dále pomocí čichu dokážou žraloci najít např. 1 kapku krve ve 4,5milonech l vody!!! 

Rozmnožování: Živorodý, v jednom vrhu je 4 - 14 mláďat o délce 1,3m!

Výskyt: Vody mírného až subtropického pásu, ( Kanada, Bahamy, Kuba, malé Antily, Argentina, Austrálie...), volné moře, ale i mělké pobřeží..., Indický oceán...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář