KOZY
Capra - rod přežvýkavých sudokopytníků z čeledi turovitých. Známy 3 druhy: koza bezoárová, Capra aegagrus, koza šrouborohá, Capra falconeri, a koza domácí, Capra hircus, považovaná některými badateli za samostatný druh, jinými za poddruh středoasijské kozy šrouborohé. V České republice byla aklimatizována a na jižní Moravě vysazena koza bezoárová, Capra aegagrus, původem z Malé Asie. Stádo na Pálavě zahrnuje asi 30 jedinců. Samci jsou v kohoutku 95 cm vysocí, jejich rohy dosahují délky až 110 cm. V žaludcích se tvoří bezoárové koule ze slepených slízaných chlupů. Celoročně hájená. Lov se povoluje jen výjimečně. Do rodu Capra patří i kozorožec.
Koza angorská - mohérová
- chová se pro produkci mohérové srsti (angorská vlna);
- srst pokrývá celé tělo včetně břicha a končetin a na čele tvoří čupřinu;
- barva srsti je převážně bílá;
- obě pohlaví jsou rohatá, u kozlů jsou rohy spirálovitě stočené dozadu;
- je polyestrická, pozdní s nízkou plodností - 105 % a náročným odchovem kůzlat, který je ovlivněn nízkou živou hmotností kůzlat při narození a malou mléčností matek;
Koza búrská
- jihoafrické plemeno s masnou až kombinovanou užitkovostí (maso, mléko, kůže);
- větší tělesný rámec s dobrým osvalením a pevnou konstitucí;
- srst na těle krátká, bílá, na hlavě načervenalá s lysinou, černá barva hlavy je nežádoucí;
- obě pohlaví rohatá, s výrazným klabonosem, se středně dlouhýma, svislýma ušima
- klidný temperament, dobrá plodnost (160-180%); velmi dobrá růstová schopnost;
- vhodná jak pro chov v oplůtku, tak na volné pastvě;
- hmotnost koz 60-70 kg, kozlů 80-90kg;
- chovají se 3 typy:
a) obecná burská - středního tělesného rámce, krátkosrstá, rohatá, bílé barvy s hnědými skvrnami na hlavě a krku,
b) dlouhosrstá - většího tělesného rámce s hrubší konstitucí,
c) bezrohá - nejednotného zbarvení.
KOZA HNĚDÁ KRÁTKOSRSTÁ
Koza hnědá krátkosrstá patří rovněž mezi naše domácí plemena. Nejvíce chovů je v pohraničních oblastech, jejichž podmínkám je dobře přizpůsobeno. Kozy tohoto plemene jsou menší, výška v kohoutku kozlů dosahuje 70-80 cm, koz 65-75 cm. Hmotnost kozlů je 60-80 kg, koz 45-50 kg. Zbarvení je hnědé s různými odstíny. Mulec je černý, uši hnědé s černým lemem, vnitřní strana uší je černá. Po délce hřbetu se táhne černý ohraničený pruh, který začíná trojúhelníkem za ušima a končí na kořeni ocasu. Minimální dojivost na druhé a další laktaci je 650 kg mléka (2,2 kg za den) o tučnosti 3%.
KOZA BÍLÁ KRÁTKOSRSTÁ
Patří mezi česká domácí plemena. Vznikla křížením typově nejednotných českých koz s kozly sánského plemene. Živá hmotnost koz se pohybuje okolo 60 kilogramů, kozlů 80 kilogramů. Zbarvení je bílé s přilehlou srstí bez pigmentu. Jsou to zvířata bezrohá, ale v poslední době je přípustná i rohatost. Množství nadojeného mléka za laktaci se pohybuje okolo 1100 litrů, což je asi 3,5 - 4,5 litrů mléka denně o tučnosti 3,9 % a obsahu bílkovin 2,8 %. Koza bílá má u nás stoletou tradici čistokrevného chovu a vedení plemenné knihy. Je obzvlášť nenáročná v našich podmínkách. Dokáže velice dobře zužitkovat krmivo a hodí se i k využití v ekologickém hospodaření.