Jdi na obsah Jdi na menu
 


KONĚ

16. 6. 2007

Kůň (Equus caballus) je domestikované zvíře, patřící mezi lichokopytníky. Vývoj koně je velmi složitý. Dříve se koně používali především pro přepravu, dnes už se na nich jezdí hlavně rekreačně. Slovo kůň můžeme použít jak pro samce tak i samice koně. Samička koně do čtyř let se nazývá klisnička, starší samice je klisna. Sameček koně mladší čtyř let je hřebeček, starší je hřebec nebo valach (vykastrovaný hřebec).

Existuje spousta barev koní. Ty nejzákladnější jsou: Hnědák - od červenohnědé až po zlatou, vždy má černou hřívu, ocas a dolní část nohou. Vraník je celý černý, občas se objevují tzv. letní vraníci s hnědočernou srstí v zimě a černou v létě. Bělouš má jako hříbě většinou hnědou srst, ta se věkem vyběluje až po úplně bílou barvu. Albín má úplně bílou, někdy krémovější barvu, oči jsou často červené. Ryzák - srst v různých odstínech zlaté, stejnou barvu má i hříva. Plavák má barvu do žluta, tmavou hřívu, ocas i nohy. Často má tzv. úhoří pruh a zebrování na nohou. Koně mají velice často odznaky (na hlavě např. hvězdu nebo lysinu, či nohou např. bílou korunku) a různé barvy kopyt.

Na světě existují spousty plemen koní. Zpravidla se dělí na:

Ponyové - Shetlandský pony, Highlandský pony, Velšský pony, Hafling, New Forestský pony...

Koně - Arabský plnokrevník, Anglický plnokrevník, Hackney, Andaluský kůň, Quarter, Hanoverský kůň, Lipicán, Trakénský kůň, Český teplokrevník

Těžcí koně - Shirský kůň, Suffolk, Ardenský kůň, Peršeron, Clydesdalský kůň

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář